Chińszczyzna… made by LEGO

Zgodnie z wydanym wczoraj oświadczeniem prasowym, LEGO planuje wybudowanie nowej fabryki… w Chinach.


Zdjęcie od/ Courtesy of LEGO

Fabryka ma być zlokalizowana w mieście Jiaxing leżącym w delcie rzeki Jangcy na wschodzie Chin. Prace budowlane mają się rozpocząć już w 2014 roku. W 2015 fabryka ma już mieć około 200-400 pracowników a osiągnięcie pełnych zdolności produkcyjnych z załogą ok. 2000 osób ma nastąpić w 2017 roku.
Decyzja LEGO jest nakierowana na podbój rynku azjatyckiego i nie powinna dziwić w świetle odnotowywanych w tym rejonie wzrostów sprzedaży duńskiej firmy, które, jak podano w oświadczeniu, przez ostatnie lata rosły o ponad 50% rocznie!
Nowa fabryka ma być uzbrojona w najnowocześniejszą technologię i ma nie odbiegać standardami zautomatyzowania, jakości produktu i bezpieczeństwa pracowników od pozostałych, już istniejących fabryk w Danii, Meksyku, Czechach i na Węgrzech.
Z uwagi na często pojawiające się w ostatnich latach dyskusje o jakości komponentów LEGO produkowanych przez chińskich podwykonawców pojawia się pytanie jaki wpływ może mieć wybudowanie nowej fabryki na jakość klocków w europejskich sklepach… otóż najprawdopodobniej niewielki, ponieważ zgodnie z wypowiedzią Michaela McNulty’ego (Starszy Wiceprezes, dział Zaopatrzenia) wszystkie produkty wytworzone w nowej fabryce mają być przeznaczone wyłącznie na rynek azjatycki.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s